( LINUX IS MODULAR BY DESIGN, NOT MONOLITHIC )
(Dugacak citat iz originalnog clanka izbrisan)
Nije mi jasno kako se to može pobijati, pa čak i kada je riječ o kernelu.
Da svakako skini si source od linux kernela i gledaj sam koliko je modularan:
http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/linux-2.6.8.1.tar.bz2 Sve sto nije u direktoriju drivers/ nema teorije da ucitas sa insmod, rmmod, dakle ne mozes manipulirati u runtimeu, niti postoji ista sto bi mogao downloadati i onda resetirati racunar pa da proradi, osim kompletno nove verzije cijelog kernela, koja moze, a i ne mora odgovarati tvojoj hardverskoj konfiguraciji.
Da ne govorim da se apsolutno sve u toj source distribuciji vrti u kernel-modeu umjesto u user-modeu. Pogledaj koliko sasvim uobicajenih hardverskih drajvera imas koji se svi lijepo ucitaju u kernel mode i ako i jedan jedini imaju neki bug i sruse se, smrzne se cijeli Linux -- sto je bilo kome tko je setupirao Linux na egzoticnijem PC-u jasno iz iskustva.
Nije mi jasno kako se to može pobijati, pa čak i kada je riječ o kernelu.
Kako je za mene (a nadam se i za čitatelje) važan autoritet onoga tko daje izjave navesti ću primjer:
itwales.com: The Linux kernel is a modular one.
What benefits does this bring to the OS user?
Alan: Modularity is an essential part of a reliable system.
Evo umjesto da se ja razmahujem intervjuima sa raznoraznim autoritetima (usput, ne vjerujem da ce ti Alan Cox ikad tvrditi da Linux nije monolitican, dakle, da je u osnovici nemodularan), evo link i citat sa te stranice:
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_kernel Today Linux is a module loading monolithic kernel. Device drivers and kernel extensions typically run in ring 0, with full access to the hardware, although some run in user space.
Sto se tice modularnosti, to mozes prosuditi i sam, dekomprimiraj source od Linuxa i pogledaj koliko je toga napravljeno kao dio kernela umjesto kao modul.
This means that almost every useful feature in Linux (“useful” as perceived by an end user) is a feature that does not have access to the vulnerable parts of a Linux system.
Ah kako netocno. Pogledaj source i uvjeri se sam.
In contrast, bugs in graphics card drivers are a common cause of the Windows blue-screen-of-death. That’s because Windows integrates graphics into the kernel, where a bug can cause a system failure.
Glupost, netocno. Pogledajmo malo MSDN i njihovu dokumentaciju o DDK-u
ovdje, pa cemo se svi uvjeriti da je Microsoftov driver model daleko napredniji i puno laksi za koristenje u user-modeu.
With only a few proprietary exceptions (such as the third-party NVidia graphics driver), Linux forces all graphics drivers to run outside the kernel.
Hahaha, kakva glupost.
Da vidimo...NVidia i ATI zajedno drze preko 90% PC trzista. Te "neznatne" iznimkice su oboje implementirane u kernel modeu i jako su beta i ruse se kad god se promjeni faza mjeseca. Pogledajmo samo (sarkazam) "solidne" ATI drivere:
http://www.ati.com/support/infobase/linuxhowto-ati.html Inace, dobro ja znam tko je Alan Cox, covjek je radio na SuSE linux kernelu. Kad je Linux kernel tako modularan, zasto je Alan morao odvojiti source tree od cijelog Linux-a i onda ga modificirati. Sto nije mogao samo lijepo napraviti updateove za sve te nepostojece module? Bezveze.
Ako te zanima Alanova verzija Linuxa, pogledaj npr.:
http://kerneltrap.org/forum/linux/kernel/2.4/ac ne govori se o PRETJERANOM korištenju, već je poanta na " WINDOWS DEPENDS TOO HEAVILY ON THE RPC MODEL " i da je to potencijalno veliki sigurnosni rizik, što i sam priznaješ u komentaru :
Nemam ja sto priznavati jer ni Windows ni Linux nisu moja majka i nemam ih potrebe braniti od nikoga, pogotove ne od zdravog razuma. RPC model nije sam po sebi sigurnosni rizik, jer se uvijek poruke mogu sifrirati, vec stil u kojemu su pisane aplikacije. U svom originalnom postu dao sam primjere Linux korisnickih aplikacija koje na isti nacin krse norme i dovode u opasnost racunalo korisnika od raznih oblika napada. Dakle navedeni sigurnosni problem nije svojstvo operacijskog sustava, bio to Linux ili Windows, vec aplikacija pisanih za njih.
-- O uptime-u
tvoja "nadugo i naširoko" diskusija o uptime-u zauzima manje od pola stranice od ukupno 30. Sve što si o tome napisao nema smisla.
Zahvaljujem na detaljnim argumentima, potkrijepljenim primjerima, naravno...
I slijedeci put, malo vise nauciti o operacijskim sustavima i po mogucnosti objesiti ideologiju u klin. Time se samo pravi steta mladim entuzijastima koji zele sto vise nauciti, zadojivsi ih nekakvim pricama o slobodnom boljem novom svijetu blablabla....